

Silikoninen kuonokoppa sopii hoitotoimien lisäksi pidempiaikaiseen käyttöön, esimerkiksi totutettaessa koiria toisiinsa tai lenkille ettei koira nouki kaikkea suuhunsa.
Joustavasta silikonista valmistettu ergonominen kuonokoppa on pehmeä ja kuonon muotoon mukautuva. Kuonokoppaa voidaan käyttää koulutuksen tukena, hoitotoimenpiteissä, varana koiria toisiinsa tutustuttaessa tai lisäturvana ulkoiltaessa. Joissain Euroopan maissa tietyillä roduilla vaaditaan käytettäväksi kuonokoppaa julkisilla paikoilla, ja Flex kuonokoppa on koiralle miellyttävämpi pitää myös pidempiä aikoja.
Kuonokopassa on turvakiinnitys, ettei koira saisi itse otettua koppaa pois päästä. Normaalin kaularemmin lisäksi kopassa on erillinen otsaremmi joka pitää kuonokopan kuonon päällä pakoillaan. Otsaremmillä on oma pantakiinnitys niskan ympärillä varmistamassa kuonokopan pysymisen paikoillaan. Kaulapanta, otsaremmi ja niskaremmi ovat säädettävissä. Trixie Flex kuonokopan kanssa koira pystyy myös juomaan, oksentamaan, läähättämään ja syömään makupaloja.
Mittaa koirasi kuono kokoa valitessasi. Rotuesimerkit ovat suuntaa antavia ja monille roduilla käy useampi koko.
S sopii mm. jackrusselinterrieri. Kuono-osan sisäympärysmitta: 20 cm. Otsahihna enintään 20 cm.
M sopii mm. bordercollie. Kuono-osan sisäympärysmitta: 24 cm. Otsahihna enintään 21 cm.
M-L sopii mm. dalmatiankoira. Kuono-osan sisäympärysmitta: 26 cm. Otsahihna enintään 22 cm.
L sopii mm. labradorinnoutaja. Kuono-osan sisäympärysmitta: 31 cm. Otsahihna enintään 27 cm.
L-XL sopii mm. berninpaimenkoira. Kuono-osan sisäympärysmitta: 36 cm. Otsahihna enintään 30 cm.
XL sopii mm. tanskandoggi. Kuono-osan sisäympärysmitta: 39 cm. Otsahihna enintään 37 cm.